icon picker
Admin


Teams
0
Conference
Team
Seed
West
16
GONZAGA
1
DUKE
2
TEXAS TECH
3
ARKANSAS
4
UCONN
5
ALABAMA
6
MICHIGAN STATE
7
BOISE STATE
8
MEMPHIS
9
DAVIDSON
10
RUTGERS/NOTRE DAME
11
NEW MEXICO STATE
12
VERMONT
13
MONTANA STATE
14
CS FULERTON
15
GEORGIA STATE
16
East
16
BAYLOR
1
KENTUCKY
2
PURDUE
3
UCLA
4
SAINT MARY’S
5
TEXAS
6
MURRAY STATE
7
NORTH CAROLINA
8
MARQUETTE
9
SAN FRANCISCO
10
VIRGINIA TECH
11
WYOMING/IDIANA
12
AKRON
13
YALE
14
SAINT PETER’S
15
NORFOLK STATE
16
South
16
ARIZONA
1
VILLANOVA
2
TENNESSEE
3
ILLINOIS
4
HOUSTON
5
COLORADO STATE
6
OHIO STATE
7
SETON HALL
8
TCU
9
LOYOLA CHICAGO
10
MICHIGAN
11
UAB
12
CHATTANOOGA
13
LONGWOOD
14
DELAWARE
15
WRIGHT ST/BRYANT
16
Midwest
16
KANSAS
1
AUBURN
2
WISCONSIN
3
PROVIDENCE
4
IOWA
5
LSU
6
IOWA STATE
6
USC
7
SAN DIEGO STATE
8
CREIGHTON
9
MIAMI (FL)
10
RICHMOND
12
SOUTH DAKOTA STATE
13
COLGATE
14
JACKSONVILLE STATE
15
TEXAS SOUTHERN
16
Rounds
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Round
Side
Select list
First Round
Left
64
Second Round
Left
6432
Sweet Sixteen
Left
643216
Elite Eight
Left
326416
Final Four
Left
643216
Championship
643216
Final Four
Right
643216
Elite Eight
Right
643216
Sweet Sixteen
Right
643216
Second Round
Right
6432
First Round
Right
64
There are no rows in this table



Lineups
4
Game
Team 1
Team 2
Team Name & Seed
Vs
Team 2 Name & Seed
Rounds
Copy of Bracket Side
Bracket Side
Winner
Choose Team 1
Choose Team 2
1
1-1W
GONZAGA
GEORGIA STATE
GONZAGA (1)
Vs
GEORGIA STATE (16)
First Round
West
Left
GONZAGA
GONZAGA
GEORGIA STATE
2
1-2W
BOISE STATE
MEMPHIS
BOISE STATE (8)
Vs
MEMPHIS (9)
First Round
West
Left
BOISE STATE
MEMPHIS
3
1-3W
UCONN
NEW MEXICO STATE
UCONN (5)
Vs
NEW MEXICO STATE (12)
First Round
West
Left
UCONN
NEW MEXICO STATE
4
1-4W
ARKANSAS
VERMONT
ARKANSAS (4)
Vs
VERMONT (13)
First Round
West
Left
ARKANSAS
VERMONT
5
1-5W
ALABAMA
RUTGERS/NOTRE DAME
ALABAMA (6)
Vs
RUTGERS/NOTRE DAME (11)
First Round
West
Left
ALABAMA
RUTGERS/NOTRE DAME
6
1-6W
TEXAS TECH
MONTANA STATE
TEXAS TECH (3)
Vs
MONTANA STATE (14)
First Round
West
Left
TEXAS TECH
MONTANA STATE
7
1-7W
MICHIGAN STATE
DAVIDSON
MICHIGAN STATE (7)
Vs
DAVIDSON (10)
First Round
West
Left
MICHIGAN STATE
DAVIDSON
8
1-8W
DUKE
CS FULERTON
DUKE (2)
Vs
CS FULERTON (15)
First Round
West
Left
DUKE
CS FULERTON
9
1-1E
BAYLOR
NORFOLK STATE
BAYLOR (1)
Vs
NORFOLK STATE (16)
First Round
East
Left
BAYLOR
NORFOLK STATE
10
1-2E
NORTH CAROLINA
MARQUETTE
NORTH CAROLINA (8)
Vs
MARQUETTE (9)
First Round
East
Left
NORTH CAROLINA
MARQUETTE
11
1-3E
SAINT MARY’S
WYOMING/IDIANA
SAINT MARY’S (5)
Vs
WYOMING/IDIANA (12)
First Round
East
Left
SAINT MARY’S
WYOMING/IDIANA
12
1-4E
UCLA
AKRON
UCLA (4)
Vs
AKRON (13)
First Round
East
Left
UCLA
AKRON
13
1-5E
TEXAS
VIRGINIA TECH
TEXAS (6)
Vs
VIRGINIA TECH (11)
First Round
East
Left
TEXAS
VIRGINIA TECH
14
1-6E
PURDUE
YALE
PURDUE (3)
Vs
YALE (14)
First Round
East
Left
PURDUE
YALE
15
1-7E
MURRAY STATE
SAN FRANCISCO
MURRAY STATE (7)
Vs
SAN FRANCISCO (10)
First Round
East
Left
MURRAY STATE
SAN FRANCISCO
16
1-8E
KENTUCKY
SAINT PETER’S
KENTUCKY (2)
Vs
SAINT PETER’S (15)
First Round
East
Left
KENTUCKY
SAINT PETER’S
17
1-1S
ARIZONA
WRIGHT ST/BRYANT
ARIZONA (1)
Vs
WRIGHT ST/BRYANT (16)
First Round
South
Right
ARIZONA
WRIGHT ST/BRYANT
18
1-2S
SETON HALL
TCU
SETON HALL (8)
Vs
TCU (9)
First Round
South
Right
SETON HALL
TCU
19
1-3S
HOUSTON
TCU
HOUSTON (5)
Vs
TCU (9)
First Round
South
Right
HOUSTON
TCU
20
1-4S
ILLINOIS
CHATTANOOGA
ILLINOIS (4)
Vs
CHATTANOOGA (13)
First Round
South
Right
ILLINOIS
CHATTANOOGA
21
1-5S
COLORADO STATE
MICHIGAN
COLORADO STATE (6)
Vs
MICHIGAN (11)
First Round
South
Right
COLORADO STATE
MICHIGAN
22
1-6S
TENNESSEE
LONGWOOD
TENNESSEE (3)
Vs
LONGWOOD (14)
First Round
South
Right
TENNESSEE
LONGWOOD
23
1-7S
OHIO STATE
LOYOLA CHICAGO
OHIO STATE (7)
Vs
LOYOLA CHICAGO (10)
First Round
South
Right
OHIO STATE
LOYOLA CHICAGO
24
1-8S
VILLANOVA
DELAWARE
VILLANOVA (2)
Vs
DELAWARE (15)
First Round
South
Right
VILLANOVA
DELAWARE
25
1-1M
KANSAS
TEXAS SOUTHERN
KANSAS (1)
Vs
TEXAS SOUTHERN (16)
First Round
Midwest
Right
KANSAS
TEXAS SOUTHERN
26
1-2M
SAN DIEGO STATE
CREIGHTON
SAN DIEGO STATE (8)
Vs
CREIGHTON (9)
First Round
Midwest
Right
SAN DIEGO STATE
CREIGHTON
27
1-3M
IOWA
RICHMOND
IOWA (5)
Vs
RICHMOND (12)
First Round
Midwest
Right
IOWA
RICHMOND
28
1-4M
PROVIDENCE
SOUTH DAKOTA STATE
PROVIDENCE (4)
Vs
SOUTH DAKOTA STATE (13)
First Round
Midwest
Right
PROVIDENCE
SOUTH DAKOTA STATE
29
1-5M
LSU
IOWA STATE
LSU (6)
Vs
IOWA STATE (6)
First Round
Midwest
Right
LSU
IOWA STATE
30
1-6M
WISCONSIN
COLGATE
WISCONSIN (3)
Vs
COLGATE (14)
First Round
Midwest
Right
WISCONSIN
COLGATE
31
1-7M
USC
MIAMI (FL)
USC (7)
Vs
MIAMI (FL) (10)
First Round
Midwest
Right
USC
MIAMI (FL)
32
1-8M
AUBURN
JACKSONVILLE STATE
AUBURN (2)
Vs
JACKSONVILLE STATE (15)
First Round
Midwest
Right
AUBURN
JACKSONVILLE STATE
33
2-1W
GONZAGA
BOISE STATE
GONZAGA (1)
Vs
BOISE STATE (8)
Second Round
West
Left
GONZAGA
BOISE STATE
34
2
UCONN
ARKANSAS
UCONN (5)
Vs
ARKANSAS (4)
Second Round
West
Left
UCONN
ARKANSAS
35
3
RUTGERS/NOTRE DAME
TEXAS TECH
RUTGERS/NOTRE DAME (11)
Vs
TEXAS TECH (3)
Second Round
West
Left
RUTGERS/NOTRE DAME
TEXAS TECH
36
4
MICHIGAN STATE
DUKE
MICHIGAN STATE (7)
Vs
DUKE (2)
Second Round
West
Left
MICHIGAN STATE
DUKE
37
1
BAYLOR
MARQUETTE
BAYLOR (1)
Vs
MARQUETTE (9)
Second Round
East
Left
BAYLOR
MARQUETTE
38
2
SAINT MARY’S
UCLA
SAINT MARY’S (5)
Vs
UCLA (4)
Second Round
East
Left
SAINT MARY’S
UCLA
39
3
TEXAS
PURDUE
TEXAS (6)
Vs
PURDUE (3)
Second Round
East
Left
TEXAS
PURDUE
40
4
MURRAY STATE
KENTUCKY
MURRAY STATE (7)
Vs
KENTUCKY (2)
Second Round
East
Left
MURRAY STATE
KENTUCKY
41
1
GONZAGA
BOISE STATE
GONZAGA (1)
Vs
BOISE STATE (8)
Second Round
West
Right
GONZAGA
BOISE STATE
42
2
UCONN
ARKANSAS
UCONN (5)
Vs
ARKANSAS (4)
Second Round
West
Right
UCONN
ARKANSAS
43
3
RUTGERS/NOTRE DAME
TEXAS TECH
RUTGERS/NOTRE DAME (11)
Vs
TEXAS TECH (3)
Second Round
West
Right
RUTGERS/NOTRE DAME
TEXAS TECH
44
4
MICHIGAN STATE
DUKE
MICHIGAN STATE (7)
Vs
DUKE (2)
Second Round
West
Right
MICHIGAN STATE
DUKE
45
1
BAYLOR
MARQUETTE
BAYLOR (1)
Vs
MARQUETTE (9)
Second Round
East
Right
BAYLOR
MARQUETTE
46
2
SAINT MARY’S
UCLA
SAINT MARY’S (5)
Vs
UCLA (4)
Second Round
East
Right
SAINT MARY’S
UCLA
47
3
TEXAS
PURDUE
TEXAS (6)
Vs
PURDUE (3)
Second Round
East
Right
TEXAS
PURDUE
48
4
MURRAY STATE
KENTUCKY
MURRAY STATE (7)
Vs
KENTUCKY (2)
Second Round
East
Right
MURRAY STATE
KENTUCKY
49
1
GONZAGA
ARKANSAS
GONZAGA (1)
Vs
ARKANSAS (4)
Sweet Sixteen
West
Left
GONZAGA
ARKANSAS
50
2
GONZAGA
ARKANSAS
GONZAGA (1)
Vs
ARKANSAS (4)
Sweet Sixteen
West
Left
GONZAGA
ARKANSAS
51
1
BAYLOR
SAINT MARY’S
BAYLOR (1)
Vs
SAINT MARY’S (5)
Sweet Sixteen
East
Left
BAYLOR
SAINT MARY’S
52
2
PURDUE
KENTUCKY
PURDUE (3)
Vs
KENTUCKY (2)
Sweet Sixteen
East
Left
PURDUE
KENTUCKY
53
1
GONZAGA
ARKANSAS
GONZAGA (1)
Vs
ARKANSAS (4)
Sweet Sixteen
West
Right
GONZAGA
ARKANSAS
54
2
GONZAGA
ARKANSAS
GONZAGA (1)
Vs
ARKANSAS (4)
Sweet Sixteen
West
Right
GONZAGA
ARKANSAS
55
1
BAYLOR
SAINT MARY’S
BAYLOR (1)
Vs
SAINT MARY’S (5)
Sweet Sixteen
East
Right
BAYLOR
SAINT MARY’S
56
2
PURDUE
KENTUCKY
PURDUE (3)
Vs
KENTUCKY (2)
Sweet Sixteen
East
Right
PURDUE
KENTUCKY
57
1
GONZAGA
DUKE
GONZAGA (1)
Vs
DUKE (2)
Elite Eight
West
Left
GONZAGA
DUKE
58
2
GONZAGA
DUKE
GONZAGA (1)
Vs
DUKE (2)
Elite Eight
West
Left
GONZAGA
DUKE
59
1
GONZAGA
DUKE
GONZAGA (1)
Vs
DUKE (2)
Elite Eight
West
Right
GONZAGA
DUKE
60
2
GONZAGA
DUKE
GONZAGA (1)
Vs
DUKE (2)
Elite Eight
West
Right
GONZAGA
DUKE
61
1
GONZAGA
DUKE
GONZAGA (1)
Vs
DUKE (2)
Final Four
West
Left
GONZAGA
DUKE
62
1
GONZAGA
DUKE
GONZAGA (1)
Vs
DUKE (2)
Final Four
West
Right
GONZAGA
DUKE
63
1
GONZAGA
DUKE
GONZAGA (1)
Vs
DUKE (2)
Championship
West
GONZAGA
DUKE
No results from filter

The Bracket
4


Bracket Picks
0
Picked By
Game
Round
Conference
Team 1
Team 2
Team Picked
Winner
Points
Andrew Dore
63
1-1W
First Round
West
GEORGIA STATE
GONZAGA
GONZAGA
1-2W
First Round
West
TEAM 9W
TEAM 8W
TEAM 8W
1-3W
First Round
West
TEAM 12W
TEAM 5W
TEAM 5W
1-4W
First Round
West
TEAM 13W
TEAM 4W
TEAM 4W
1-5W
First Round
West
TEAM 11W
TEAM 6W
TEAM 6W
1-6W
First Round
West
TEAM 14W
TEAM 3W
TEAM 14W
1-7W
First Round
West
TEAM 10W
TEAM 7W
TEAM 10W
1-8W
First Round
West
TEAM 15W
TEAM 2W
TEAM 2W
1-1E
First Round
East
TEAM 16E
TEAM 1E
TEAM 16E
1-2E
First Round
East
TEAM 9E
TEAM 8E
TEAM 9E
1-3E
First Round
East
TEAM 12E
TEAM 5E
TEAM 12E
1-4E
First Round
East
TEAM 13E
TEAM 4E
TEAM 13E
1-5E
First Round
East
TEAM 11E
TEAM 6E
TEAM 6E
1-6E
First Round
East
TEAM 14E
TEAM 3E
TEAM 14E
1-7E
First Round
East
TEAM 10E
TEAM 7E
TEAM 10E
1-8E
First Round
East
TEAM 15E
TEAM 2E
TEAM 2E
1-1S
First Round
South
TEAM 16S
TEAM 1S
TEAM 16S
1-2S
First Round
South
TEAM 9S
TEAM 8S
TEAM 9S
1-3S
First Round
South
TEAM 12S
TEAM 5S
TEAM 5S
1-4S
First Round
South
TEAM 13S
TEAM 4S
TEAM 13S
1-5S
First Round
South
TEAM 11S
TEAM 6S
TEAM 6S
1-6S
First Round
South
TEAM 14S
TEAM 3S
TEAM 14S
1-7S
First Round
South
TEAM 10S
TEAM 7S
TEAM 7S
1-8S
First Round
South
TEAM 15S
TEAM 2S
TEAM 15S
1-1M
First Round
Midwest
TEAM 16M
TEAM 1M
TEAM 1M
1-2M
First Round
Midwest
TEAM 9M
TEAM 8M
TEAM 8M
1-3M
First Round
Midwest
TEAM 12M
TEAM 5M
TEAM 5M
1-4M
First Round
Midwest
TEAM 13M
TEAM 4M
TEAM 4M
1-5M
First Round
Midwest
TEAM 11M
TEAM 6M
TEAM 6M
1-6M
First Round
Midwest
TEAM 14M
TEAM 3M
TEAM 3M
1-7M
First Round
Midwest
TEAM 10M
TEAM 7M
TEAM 7M
1-8M
First Round
Midwest
TEAM 15M
TEAM 2M
TEAM 2M
2-1W
Second Round
West
GONZAGA
2-2W
Second Round
West
TEAM 5W
2-3W
Second Round
West
TEAM 6W
2-4W
Second Round
West
TEAM 10W
2-1E
Second Round
East
TEAM 9E
2-1S
Second Round
South
TEAM 16S
2-2S
Second Round
South
TEAM 13S
2-3S
Second Round
South
TEAM 6S
2-4S
Second Round
South
TEAM 7S
2-1M
Second Round
Midwest
TEAM 1M
2-2M
Second Round
Midwest
TEAM 4M
2-2E
Second Round
East
TEAM 12E
2-3E
Second Round
East
TEAM 14E
2-4E
Second Round
East
TEAM 2E
3-1W
Sweet Sixteen